اخبار فناوری اطلاعات

شش فناوری که زندگی ما را متحول می‌کنند

. فناوری خلاقیت را تقویت می‌کند

کریستیانو آمون گفت: در میان تقاضای باورنکردنی برای هوشمندتر و مرتبط‌تر شدن همه چیز، کسب‌وکارها به طور فزاینده‌ای به دنبال تغییر دیجیتالی عملیات خود هستند. من فکر می‌کنم فناوری در حال حاضر احتمالا بیش از هر زمان دیگری وجود دارد؛ به‌ ویژه وقتی در مورد محیط اقتصادی کنونی صحبت می‌کنیم، می‌بینیم که تمایل شرکت‌ها به تغییر دیجیتالی و استفاده از فناوری برای کارآمدتر شدن و بهره‌وری بیشتر مشخص است.

۲. عینک‌ها بر تلفن‌های همراه غلبه خواهند کرد

به گفته آمون، آینده محاسبات مجازی خواهد شد زیرا پلتفرم‌های محاسباتی همچنان در حال تکامل یافتن هستند. آنچه ما اکنون به عنوان تماس ویدیویی می‌شناسیم، به ویژه پس از همه‌گیری کووید-۱۹، به زودی به یک تصویر هولوگرافیک در مقابل کاربر تبدیل خواهد شد که از طریق عینک هوشمند دیده می‌شود.

آمون با اشاره به این موضوع که تلفن‌های همراه هوشمند دارای مشکلاتی در اندازه محدود صفحه نمایش هستند، گفت: روند بعدی، ادغام فضاهای فیزیکی و دیجیتالی است. من فکر می‌کنم که این به پلتفرم محاسباتی بعدی تبدیل خواهد شد و در نهایت به بزرگی تلفن‌های همراه هوشمند خواهد بود. احتمالا می‌توانیم فکر کنیم که این اتفاق ظرف یک دهه رخ دهد.

آمون در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد به شرکت‌کنندگان گفت که عینک‌های هوشمند، دستگاه اطلاعات مرکزی بعدی خواهند بود و آنها را مرحله بعدی تکاملی نامید که پیشرفت کرده و از رایانه‌های شخصی به تلفن‌های هوشمند انتقال یافته است. آمون خاطرنشان کرد که عینک‌های هوشمند، وسایلی هستند که شرکت او به آنها علاقه زیادی دارد.

۳. ظهور محاسبات کوانتومی

به گفته آرویند کریشنا، محاسبات کوانتومی جایگزین محاسبات کلاسیک نخواهد شد اما طی چند سال آینده، حل کردن مشکلات جهان فیزیکی مانند مواد، شیمی، رمزگذاری و بهینه‌سازی را آغاز خواهد کرد. در واقع، محاسبات کوانتومی در حال حاضر آن قدر خوب است که شاید بخواهید اکنون در مورد آن فکر کنید. کریشنا ادامه داد: من از همه می‌خواهم که اکنون برای هر داده‌ای که واقعا به آن اهمیت می‌دهند، روی رمزگشایی ضد کوانتومی سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: شما اکنون حل شدن مشکلاتی را می‌بینید که ما نمی‌توانستیم تصور کنیم که در رایانه‌های کلاسیک حل شوند.

۴. اینترنت 5G موارد استفاده بیشتری را ایجاد خواهد کرد

سونیل بهارتی میتال گفت: «۵جی»(۵G)، موارد استفاده جدیدی از جمله مدیریت پهپاد، جراحی رباتیک و وسایل نقلیه خودران ایجاد خواهد کرد. به ویژه کاربردهای صنعتی به دلیل ظرفیت بیشتر خود از آن سود خواهند برد. در این میان، مردم به اتصالات اینترنتی بهتر، سرعت‌های بالاتر و تأخیر کمتر برای دستگاه‌های معمولی خود عادت خواهند کرد.

وی افزود: با گسترش فناوری ارتباطی ۵جی، کشورهایی مانند هند نیز خدمات مشابهی را دریافت خواهند کرد که کشورهای توسعه‌یافته از آنها برخوردار هستند.

میتال در پاسخ به نگرانی‌ها مبنی بر اینکه هوش مصنوعی مشاغل را از بین می‌برد، گفت: بسیاری از مهارت‌های موجود جایگزین خواهند شد. اما جبران آنها با حوزه‌های بیشتری از اکتشافات جدید کاری صورت خواهد گرفت.

۵. مدل‌های زبانی بزرگ

«هوش مصنوعی مولد»(Generative AI) به یک موضوع داغ برای افراد حوزه فناوری، سرمایه‌گذاران، سیاستگذاران و همه جامعه تبدیل شده است. هوش مصنوعی مولد همان گونه که از نام آن پیداست، متن، تصاویر، موسیقی، گفتار، رمز یا ویدئو را تولید می‌کند. هوش مصنوعی مولد، مفهوم جدیدی نیست و روش‌های یادگیری ماشینی ورای هوش مصنوعی مولد، طی دهه گذشته تکامل یافته‌اند. روش‌های یادگیری عمیق و «شبکه‌های مولد رقابتی»(GAN) معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند اما جدیدترین روش، «ترانسفورماتورها»(Transformers) هستند.

یک «ترانسفورماتور از پیش ‌آموزش‌دیده مولد»(GPT)، نوعی «مدل زبانی بزرگ»(LLM) است که از یادگیری عمیق برای تولید متنی مشابه متن تولیدشده توسط انسان استفاده می‌کند. این فناوری‌ها، مولد نامیده می‌شوند زیرا می‌توانند متن جدیدی را براساس ورودی دریافتی تولید کنند؛ از پیش آموزش‌دیده نامیده می‌شوند زیرا پیش از تنظیم دقیق برای کارهای خاص، با مجموعه بزرگی از داده‌های متنی آموزش دیده‌اند و ترانسفورماتور نامیده می‌شوند زیرا از یک ساختار شبکه عصبی مبتنی بر ترانسفورماتور برای پردازش متن ورودی و تولید متن خروجی تشکیل شده‌اند.

کریشنا گفت: مدل‌های زبانی بزرگ، یک امر مسلم خواهند بود زیرا با اجازه دادن به شما برای داشتن چندین مدل در یک پایه، هزینه هوش مصنوعی را کاهش می‌دهند و مزیت سرعت را فراهم می‌کنند. زبان یک داده خواهد بود زیرا رمز می‌تواند شکلی از زبان باشد و سپس می‌توان به موضوع «چه چیز دیگری می‌تواند شکلی از زبان باشد؟» پرداخت؛ از جمله اسناد حقوقی، کار نظارتی و مواردی از این دست.

۶. ChatGPT

جولی سویت گفت: هیجان اخیر پیرامون فناوری «ChatGPT»، پتانسیل در اختیار داشتن مقادیر زیادی از داده‌ها و کارهای بزرگی را که با آن انجام می‌دهید، نشان داده اما نیاز به داده‌های خوب را نیز برجسته کرده است. ما عاشق اتفاقی هستیم که در حال حاضر در حال وقوع است و همه در مورد آن صحبت می‌کنند. در بسیاری از موارد مردم در مورد این موضوع تردید داشتند که چرا باید داده‌های خوبی داشته باشیم که به داده‌های بیرونی متصل می‌شوند. اگر از این مدل‌های اساسی در موارد خاص مانند تولید دیجیتال، کشاورزی و صنعت استفاده کنید، به همه یادآوری می‌شود که باید داده‌ها را به درستی دریافت کرد.

فناوری ChatGPT، یک ربات چت است که استارت‌آپ «OpenAI» خبر آن را در ماه نوامبر منتشر کرد. این فناوری با یادگیری حجم عظیمی از داده‌ها کار می‌کند تا بفهمد که چگونه به هر درخواست کاربر مانند یک انسان پاسخ دهد. این فناوری، اطلاعات را مانند یک موتور جستجو یا نثر را مانند یک رمان‌نویس مشتاق ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید